راهنمای کاربران


خدمات و سرویس ها

پایگاه اطلاعات علمی جهاد دانشگاهی به عنوان بانک جامع و روز آمد منابع علمی کشور شامل بانک های متنوع و متعددی است که خدمات و سرویس های گوناگونی را به جامعه علمی کشور ارائه می دهد. این پایگاه با هدف ترویج و اشاعه اطلاعات علمی و سهولت دسترسی پژوهشگران، محققان و کاربران به منابع علمی در راستای توسعه فرهنگ تحقیق و پژوهش در کشور، فعالیت نموده و به عنوان تنها بانک دسترسی آزاد (Open Access) منابع علمی در کشور، اصل مقالات را به صورت نامحدود در اختیار کاربران خود قرار داده است.

 • بانک مجامع علمی
 • امروزه مجامع علمی بسیاری با موضوعات مختلف و در گروه های تخصصی گوناگون در کشور برگزار می گردد که هریک از آنها با توجه به نوع رویکرد علمی دارای اعتبار بالایی می باشند. در این مجامع که برخی از آنها به صورت دوره ای نیز برگزار می گردد، پژوهشگران و محققان با ارائه نتایج تحقیقات خود در قالب مقالات ارزشمند علمی، آخرین ایده ها و تجربیات خود را به جامعه علمی ارائه می دهند. پایگاه اطلاعات علمی با هدف حفظ این سرمایه ارزشمند علمی و حمایت از مراکز علمی و تحقیقاتی، پژوهشگران و محققان با ایجاد بانک مجامع علمی اقدام به نمایه سازی این مقالات نموده است. مجامع علمی در تارگاه SID بر اساس گروه های تخصصی و عنوان دسته بندی شده اند


 • گروه های علمی مجامع
 • در بانک مجامع علمی پایگاه اطلاعات علمی جهاد دانشگاهی، مقالات کلیه مجامع علمی برگزار شده با تفکیک گروه تخصصی و در قالب کنفرانس، کنگره، همایش، سمینار، جشنواره، سمپوزیوم و نشست با متن کامل در اختیار کاربران قرار گرفته است.
 • عناوین مجامع
 • هر یک از مجامع علمی با توجه به حجم و نوع برگزاری، سازمان برگزار کننده و موقعیت و زمان برگزاری در قالب های گوناگونی شامل همایش، کنفرانس، کنگره، سمینار، سمپوزیوم، جشنواره برگزار می گردد. در بانک مجامع علمی پایگاه اطلاعات علمی کلیه مجامع برگزار شده بر اساس عنوان دسته بندی شده است.
 • جدیدترین مجامع
 • با مراجعه به این بخش جدیدترین و آخرین مجامع علمی که در تارگاه نمایه شده است در اختیار کاربران قرار می گیرد.
 • مجامع آتی
 • در این بخش کلیه مجامعی که در آینده برگزار خواهد شد معرفی شده است. کاربر با کلیک کردن بر روی عناوین همایش ها به طور مستقیم وارد سایت همایش مورد نظر شده و به اطلاعات مربوطه دسترسی پیدا می کند. علاوه بر این سازمان ها و نهادهای برگزار کننده مجامع علمی نیز از طریق درج لینک مربوطه امکان اطلاع رسانی مجامع خود را در این بخش خواهند داشت.
 • جستجو در بانک مجامع
 • در صفحه مجامع تارگاه همانند سایر صفحات امکان جستجوی با استفاده از کلید واژه مورد نظر بر اساس نام مقالات، مجامع ونویسندگان تعبیه شده است.

 • جستجو بر اساس نام مقالات


 • چنانچه جست و جو برای یافتن مقالات باشد، در صفحه نتایج مقالاتی نمایش داده می شود که واژه وارد شده در بخشی از عنوان مقاله و یا کلیدواژه وجود داشته باشد. به عنوان مثال با وارد نمودن واژه "روانشناسی" نتایج زیر حاصل می شود:


  این نتایج شامل نام مجامع و تعداد مقالاتی که واژه مورد نظر در آن ها قرار دارد با تفکیک گروه تخصصی و سال انتشار نیز در اختیار کاربر قرار می گیرد که با کلید کردن بر روی هر یک از این گزینه ها به اطلاعات دقیق تری دست یافته و نتایج جستجو محدودتر می شود


  در صورتیکه متن کامل مقاله یافت شده در بانک اطلاعاتی موجود باشد، می توان با کلیک بر روی گزینه مربوطه به صورت مستقیم فایل را دریافت نمود. • جستجو بر اساس نام مجامع
 • اگر جست و جو بر اساس نام مجامع باشد، کلیه مجامعی که واژه مورد نظر در عنوان آن باشد با مشخصات کامل نمایش داده می شود.
  ضمن آنکه همانند بخش جستجوی مقالات، اطلاعات مربوط به دوره انتشار و گروه های تخصصی مرتبط با نشریات یافت شده قابل دسترسی می باشد که با انتخاب هریک از آنها نتایج بهتر و دقیق تری حاصل می شود.
 • جستجو بر اساس نام نویسنده • اگر جست و جو بر اساس نام نویسنده باشد، اسامی نویسندگان بر اساس واژه مورد نظر پیدا شده که با کلیک بر روی آنها مقالاتی که از آن نویسنده در پایگاه اطلاعات علمی موجود است نمایش داده می شود.

  در همه موارد کاربر می تواند با مشاهده عنوان مقالات با کلید کردن بر روی شمایل مربوطه متن کامل را دانلود نماید.


 • دریافت متن کامل مقالات مجمع

 • استفاده از روش جستجو
 • نتایج حاصل از جست و جو به صورت فهرستی از مقالات در اختیار کاربر قرار می گیرد که با کلید کردن بر روی شمایل مربوطه اصل مقاله دانلود می شود.

 • مراجعه به صفحه مجامع
 • در صورتی که کاربر از نوع مجمع و گروه تخصصی آن مطلع است پس از ورود به صفحه اصلی تارگاه در بخش مجامع با انتخاب گروه تخصصی مربوطه و یا عنوان مجمع به صفحه اختصاصی آن وارد می شود.


  در این صفحه علاوه بر مشخصات مجمع، فهرست دوره های برگزارشده نیز ارائه شده است .


  کاربر می تواند با انتخاب هریک از آنها به فهرست مقالات منتشر شده در آن دوره دسترسی پیدا کرده و با کلیک بر روی شمایل مربوطه متن کامل را دانلود نماید. • بانک نشریات • نشریات علمی پژوهشی: این دسته از نشریات به عنوان منابع غنی علمی نقش مهمی در تولیدات علمی و تحقیقاتی در کشور ایفا می کنند. نشریات علمی توسط دو مرجع شامل کمیسیون نشریات علمی وزارت علوم تحقیقات و فناوری و کمیسیون نشریات علمی وزارت بهداشت درمان و آموزش پزشکی با رعایت قوانین و ضوابط مربوطه صاحب رتبه علمی پژوهشی می گردند. مقالات این نشریات در 7 گروه تخصصی و به صورت متن کامل در SID نمایه شده است. (1)
  سایر نشریات: این گروه شامل نشریات علمی است که توسط سازمان ها و نهادهای گوناگون منتشر می شوند و برخی از آنها مانند نشریات دانشگاه آزاد اسلامی از کمیسیون مربوط به همان دانشگاه صاحب رتبه علمی می شوند. این گروه شامل نشریات دانشگاه آزاد اسلامی، نشریات دانشگاه پیام نور، نشریات جهاد دانشگاهی و نشریات علمی ترویجی و علمی تخصصی می باشد. (2)
  نشریات روزآمد: با توجه به اهمیت روزآمدی منابع موجود در پایگاه، در این بخش نشریات روزآمد به طور ویژه اطلاع رسانی می شوند و کاربر می تواند با مشاهده و مراجعه به آنها جدیدترین اطلاعات را دریافت نماید.(3)
  اخبار علمی: با توجه به منابع علمی جامع در پایگاه اطلاعات علمی و خیل عظیم اطلاعات، این مرکز به عنوان یک منبع خبری بزرگ در زمینه استخراج آمار و اطلاعات می باشد که به صورت مستمر اخبار مربوط به اخرین دستاوردهای علمی و آماری محققان همراه با فعالیت های برجسته مرکز اطلاعات علمی در این بخش قابل دسترس کاربران می باشد.(4)
  ثبت نام و حضور در کارگاه های آموزشی: مرکز اطلاعات علمی جهاد دانشگاهی به عنوان یک مرجع بزرگ نشر علم در ایران با هدف ترویج و گسترش فرهنگ تحقیق و پژوهش در کشور اقدام به برگزاری دوره های آموزشی با موضوعات گوناگون علمی نموده است. دوره های آموزشی این مرکز با حضور اساتید صاحب نظر، مجرب و متخصص در حوزه های گوناگون برگزار شده و برای حاضران گواهی نامه معتبر شرکت در دوره صادر می گردد.(5)
  گزارش های استنادی نشریات علمی پژوهشی کشور: یکی از مهترین عوامل برای تشخیص معیار و سنجش تولیدات علمی، میزان اعتبار و وضعیت مقالات نشریات علمی پژوهشی از طریق ارزیابی توسط شاخص های علم سنجی می باشد. از طریق این شاخص ها می توان بر اساس میزان استناد به مقالات نشریات، اعتبار و ارزش آنها را مشخص نمود. شاخص تاثیر (Impact Factor) و شاخص آنی (Immediacy index) از متداول ترین این شاخص ها هستند که در سیستم گزارش های استنادی از آنها استفاده می شود.(6)
  جست و جو و تامین اطلاعات علمی بین المللی: دسترسی به آخرین منابع اطلاعات علمی و آگاهی داشتن از آخرین دستاوردهای علمی و تحقیقاتی در دنیا یکی از نیازهای اصلی محققان و پژوهشگران در تولید مقالات علمی به شمار می رود. به منظور تسریع و تسهیل سفارش اطلاعات بین المللی و همچنین کاهش موانع و مشکلات دسترسی به این منابع، بنابر ارتباطی که میان مرکز اطلاعات علمی و کتابخانه بریتانیا برقرار شده، امکان استفاده از سرویس الکترونیکی آفلاین در این مرکز برای بهره برداری پژوهشگران فراهم شده است.(7)


 • بانک طرح های پژوهشی
 • طرح های پژوهشی به عنوان یکی از ابزار مهم در تحقیقات به شمار می روند که حاصل ایده پردازی و تجربیات محققان در علوم مختلف می باشند. در حال حاضر بسیاری از وزارتخانه ها و ارگان های علمی در زمینه های مختلف بانک عظیمی از طرح های پژوهشی در دست اجرا و یا خاتمه یافته داردند که حاصل تجربیات و تلاش های پژوهشگران می باشد. وجود یک بانک طرح های پژوهشی در کشور به عنوان یک مرجع علاوه بر اینکه باعث پرهیز از دوباره کاری و جلوگیری از سرقت طرح ها و ایده ها می گردد، برای سایر پزوهشگران این فرصت را فراهم می کند تا با یکدیگر تعامل نموده و از تجربیات گرانبها برای ایده های جدید بهره مند گردند. بانک طرح های پژوهشی پایگاه اطلاعات علمی با هدف ایجاد یک مرجع معتبر برای طرح های پژوهشی، در گام نخست اقدام به نمایه و معرفی طرح های جهاد دانشگاهی نموده است.  طرح های پژوهشی در این بانک بر اساس گروه تخصصی به گونه ای تفکیک شده که با وارد شدن به هر گروه علاوه بر دسترسی به عنوان و چکیده طرح ها، اطلاعات مربوط صاحبان طرح نظیر نشانی و شماره تماس و همچنین سایر طرح های انجام شده توسط آنها نمایان خواهد شد. (1)
  علاوه بر این پژوهشکده ها و واحدهای جهاد دانشگاهی در تهران و شهرستان ها به تفکیک دسته بندی شده اند که با انتخاب نام هریک از آنها کلیه طرح های در دست اجرا و خاتمه یافته آنها با ذکر جزییات نویسندگان در دسترس خواهد بود. (2)
  علاوه بر این در این بانک اخرین طرح های در دست اجرا و خاتمه یافته موجود در بانک در دو بخش مجزا به طور ویژه نمایش داده شده است. (3)